Polskie sporty wyczynowe

Bieg rzeźnika – porady i trening

bieg rzeźnika

Bieg rzeźnika – porady i trening

Co zrobić, kiedy bieganie stało się rutyną? Można zmienić trasę lub zacząć biegać w towarzystwie. Można też przejść na wyższy poziom i biegać ekstremalnie, czyli wziąć udział w kultowym już Biegu Rzeźnika. Odbywające się w Bieszczadach wydarzenie przyciąga coraz więcej chętnych, którzy są gotowi pokonywać terenowe trasy. Niewielka i kameralna początkowo impreza rozrosła się w festiwal biegowy obejmujący kilkanaście kategorii, w tym ultradługie dystanse. Także w innych częściach Polski biegi w trudnych warunkach zyskują na popularności. Sprawdź, jak przygotować się do ekstremalnego wyzwania.

Jak się przygotować do biegu ultra?

Bieg rzeźnika to sport wyczynowy. Bieganie na dystansach ultra to nie tylko morderczo trudna trasa, ale także niezwykle długi dystans nawet 80 kilometrów. Sam fakt ukończenia biegu to wysiłek większy niż przebiegnięcie maratonu. Nie da się tego osiągnąć bez długotrwałych wcześniejszych treningów. Wszystko po to, by oswoić się z nieuniknionym w czasie tak długiej trasy dopadającym biegacza poczuciem zmęczenia i nauczyć radzenia sobie z pragnieniem i głodem. Tak wymagający bieg to nie czas na eksperymenty – wybierz „przebiegane” i sprawdzone buty, załóż przetestowane ubranie. Nie narażaj się na kontuzję i obtarcia, co w przypadku założenia zupełnie nowego stroju jest więcej niż prawdopodobne. Pamiętaj o wypoczynku! Regeneracja organizmu to niezbędny krok w przygotowaniach do niezwykle intensywnego wysiłku, poprzedź więc swój start godzinami snu. Nie zapominaj o roli diety w swojej strategii, bez właściwej dawki energii nie pokonasz arcytrudnego dystansu.

Trening to podstawa

Przemyślany plan treningowy to konieczność w przypadku biegu rzeźnika. Dobrym rozwiązaniem jest trening typu back-to-back, czyli kilka następujących po siebie wycieczek treningowych, najlepiej w pagórkowatym terenie. To ostatnie jest szczególnie istotne, zwłaszcza że bieg ma miejsce w mało przyjaznych warunkach, co oznacza, że często trzeba mierzyć ze stromym i niestabilnym podłożem. Już na początku przygody z ultra biegami warto więc wybierać nieco bardziej wymagające technicznie trasy. Idealnie jeśli są zróżnicowane i obejmują nie tylko leśne ścieżki, ale też piaski, kamieniste i trawiaste podłoża. Nie unikaj rozmokniętych odcinków – pokonywanie błotnistych fragmentów może okazać się o wiele trudniejsze niż się wydaje, dlatego lepiej wcześniej przetestować się w tego typu sytuacjach.

Prawdziwa rzeź

Bieg rzeźnika to mordercze zmagania i wielokilometrowa walka z samym sobą. Satysfakcja na mecie musi być jednak ogromna, jeśli co roku setki biegaczy chcą uczestniczyć w sportowej „rzezi”. Jeśli męczą Cię asfaltowe ścieżki i chodniki, rzuć wszystko i jedź w Bieszczady, gdzie bieganie staje się prawdziwym wyzwaniem.