Sporty wyczynowe wodne

Nurkowanie jaskiniowe – jak się przygotować?

nurkowanie jaskiniowe

Nie jest sportem łatwym, ale na pewno fascynującym. Do rozrywki, jaką dostarcza samo nurkowanie, trzeba dodać wysiłek związany ze wspinaczką i wiedzę speleologiczną. Największym wyzwaniem jest brak możliwości natychmiastowego wypłynięcia na powierzchnię. Im bardziej skomplikowany układ jaskini, tym trudniej znaleźć drogę wyjścia. Dlatego podjęcie się nurkowania w jaskiniach wymaga zarówno dużej sprawności fizycznej, jak i odporności psychicznej. Przed nurkowaniem należy dobrze zapoznać z miejscem, które zamierzamy eksplorować. Tutaj pojawiają się dwie możliwości, związane z typem jaskini:
1. Nurkowanie kawernowe – oznacza nurkowanie w zagłębieniach, szczelinach czy wrakach statków. W tym przypadku odległość od powierzchni jest raczej niewielka (do 40 metrów) i pozwala na bezpieczne wypłynięcie na powierzchnię w razie ewentualnych problemów.
2. Nurkowanie jaskiniowe – odległość od powierzchni wody przekracza 40 metrów. Konieczne staje się korzystanie ze specjalnego sprzętu.

Niezbędny sprzęt

Z nurkowaniem jaskiniowym łączy się tak zwane poręczowanie, które polega na przymocowywaniu do stabilnych fragmentów skał prowadzącej od wejścia liny, co umożliwia bezpieczne odnalezienie drogi wyjścia. Pozostałe niezbędne elementy wyposażenia to między innymi butla z powietrzem, kompas, kompas, skafander neoprenowy, płetwy maska, głębokościomierz, kołowrotek, różnego rodzaju akcesoria, w tym haki, karabinki, sekatorki, liny, kołowrotek. Niezwykle ważnym elementem jest również światło. Nie można zapomnieć o jego zapasowych źródłach, poruszanie się bez oświetlenia nie tylko może doprowadzić do wypadku, ale jest też po prostu niezwykle nieprzyjemne.

Podwodna przygoda

Nurkowanie jaskiniowe wymaga sporego przygotowania, bardzo dobrej kondycji, a także wiedzy i doświadczenia. Wydaje się sportem niszowym, ale w jego obrębie można wydzielić co najmniej kilka kategorii, które wiążą się zwykle z rodzajem eksplorowanego zagłębienia. Ci, którzy zechcą się sprawdzić w nurkowaniu jaskiniowym, nie będą mogli narzekać na brak mocnych wrażeń.

http://lcw1seotest.pl/indiana.html