Sporty ekstremalne

Slacklining tylko dla odważnych

Slacklining

Slacklining jest sportem ekstremalnym, który prawdopodobnie najbardziej przyciąga wzrok i może przez niektórych zostać uznany za hobby dla szaleńców. Jeśli jednak masz dobrą formę i jesteś ambitny, to czemu nie spróbować tego ekscytującego sportu?

Czym jest slacklining?

W największym uproszczeniu slacklining to po prostu chodzenie po taśmie. Nie należy go jednak mylić z chodzeniem po cienkiej lince, czyli dużo bardziej rozpowszechnionym sportem, który mamy okazje oglądać w wielu filmowych adaptacjach. Slackline, czyli to, po czym chodzimy podczas wykonywania sportu, to elastyczna taśma, zazwyczaj o 2-3 centymetrach szerokości. Sport możemy wykonywać według własnego uznania – albo przechodzić z punktu A do punktu B, a jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, to można spróbować wykonywania na taśmie trików. Adrenalina zapewniona.

Historia slackliningu

Chodzenie po taśmie jest stosunkowo młodym sportem. Powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 80 XX wieku dzięki pasjonatowi wspinaczek – Adamowi Grosovskiemu. Zafascynował się on znalezionym zdjęciem cyrkowców chodzących po linie. Postanowił zebrać znajomych miłośników wspinaczek, którzy próbowali odtworzyć zobaczone na zdjęciu akrobacje. Po pewnym czasie postanowili zmienić linę na coś innego.  Swoje ćwiczenia wykonywali na elastycznej taśmie o grubości około 2,5 centymetra co, jak się okazało, pozwalało im na większe akrobacje niż w przypadku zwykłej liny. Dziś slacklining ma już wielu fanów, w tym także w Polsce i cieszy się powodzeniem wśród miłośników mocnych wrażeń.

Rodzaje slackliningu

Wydawałoby się, że koncepcja tego sportu jest dość prosta, jednak nawet tutaj mamy określone odmiany. Są to:

  • Tricklining – polega na wykonywaniu trików na taśmie o większej szerokości (zazwyczaj 5 centymetrów), zawieszonej na niewielkiej wysokości (zwykle nie przekraczającej metra). Pozwala na wykonywanie podstawowych, ale także nieco bardziej skomplikowanych trików.

 

  • Urbalining –wykonywany typowo w miejscach publicznych np. parkach. Liny są tutaj zwykle szerokie na 5 cm, podobnie jak w trickliningu. Opcja bardzo dobra dla początkujących. Można zacząć choćby od próby utrzymania się na linie jak najdłużej (timelining).

 

  • Slackline yoga – polega na wykonywaniu ćwiczeń z zakresu yogi na taśmie. Slackline yoga to świetny sposób na wzmocnienie mięśni i stabilizacji podczas wykonywania ćwiczeń.

 

  • Higlining – czyli forma uprawiana na dużych wysokościach. To zabawa dla prawdziwych miłośników mocnych wrażeń i nowych doświadczeń. W highliningu im wyżej, tym lepiej i tym większe są emocje podczas wykonywania trików.

 

Istnieje jeszcze wiele odmian slickliningu, co tylko pokazuje, jaką dowolnością cieszy się ten sport. Swoją taśmę możesz ustawić gdzie tylko chcesz – w parku, nad wodą czy w górach. Może być szersza lub cieńsza i ustawiona na każdej wysokości, w zależności od stopnia Twojego zaawansowania. Wybór należy do Ciebie.

Przekonałeś się do slackliningu? Nie jest to sport dla każdego, ale jeśli lubisz stawiać sobie nowe wyzwania, to spróbuj tego wyjątkowego sportu ekstremalnego. Wrażenia będą niezapomniane!