Polskie sporty wyczynowe / Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne w Polsce

sport ekstremalny w polsce

Uprawianie sportów ekstremalnych w dużej mierze zależy od warunków naturalnych. Jeśli chodzi o ten aspekt, Polacy nie mają powodów do narzekania. Morze, jeziora, lasy, góry dają wiele możliwości do sprawdzenia się w ekstremalnych sytuacjach. Sprawdź, jakie sporty wyczynowe są popularne w naszym kraju.

Sporty lotnicze

Paralotnie i szybowce szczególną popularnością cieszą się na południu Polski. Powód takiej lokalizacji jest prosty – to tam panują najlepsze warunki do latania. Aerokluby powstają jednak niemal w każdym dużym mieście i przyciągają miłośników samolotów, szybowców, paralotni, modelarstwa czy skoków spadochronowych. Zapewniają również szkolenia, dzięki którym można zacząć przygodę z wybraną dyscypliną. Jeśli ktoś chce sprawdzić, jak wyglądają podniebne sporty w wykonaniu najlepszych, może wybrać się na jeden z wielu odbywających się w Polsce pokazów lotniczych.

Wspinaczka górska

Południe Polski to także naturalne środowisko dla tych, którzy uwielbiają górskie wyprawy. Wspinać można się jednak nie tylko w Tatrach – doskonałym miejscem, zwłaszcza dla początkujących, jest Jura Krakowsko-Częstochowska, stanowiąca największy obszar wspinaczkowy w Polsce. Do wyboru są tu stosunkowo łatwe trasy, jak i te zaliczane do najtrudniejszych w polskich górach. Hobbyści wspinaczek szczególnie chętnie odwiedzają malownicze Rzędkowickie Skały. Znajdujące się tam trasy nie należą do długich, co sprawia, że są idealnym miejscem dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką.

Rafting

Kiedyś dyscyplina dostępna tylko dla górskich pasjonatów, dzisiaj każdy, kto chce, może spróbować w niej swoich sił. Rafting, czyli turystyczna odmiana spływu rzecznego, to dzisiaj częsta forma aktywnego spędzania czasu, traktowana jako pomysł na wycieczkę z przyjaciółmi lub integrację pracowników firmy. Nie oznacza to jednak, że jest to aktywność dla każdego – rafting wymaga sporo sił i odwagi. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił w bardziej bezpiecznych warunkach, może zacząć od spływu na sztucznym torze kajakarstwa górskiego, gdzie zamiast skał pojawiają się plastikowe figury, a dno wylane jest betonem.

Nurkowanie

Chociaż nurkowanie kojarzy się zwykle z egzotycznymi miejscami i rafami koralowymi, jest to sport chętnie uprawiany także w Polsce. Na terenie naszego kraju działają ośrodki prowadzące szkolenia, które pomagają w wypracowaniu techniki kontrolowania oddechu i całego ciała. Oprócz Morza Bałtyckiego nurkowanie jest możliwe w zalewach i zbiornikach, które są przygotowane do tego celu.

Sport ekstremalne w Polsce

Badania pokazują, że Polacy coraz częściej i chętniej uprawiają sporty, w tym także te ekstremalne. Tego rodzaju aktywność to świetny sposób na pozbycie się negatywnych emocji i sprawdzenie swoich możliwości. Do wyboru mamy szereg dyscyplin możliwych do praktykowania w najpiękniejszych miejscach kraju.