Sporty wyczynowe wodne

Wakeboard – wyczynowy sport dla każdego

Wakeboard

Sport, który łączy kitesurfing, snowboard i surfing. Brzmi jak coś skomplikowanego? Niesłusznie. Wakeboarding, bo o nim mowa, uznawany jest za jeden z najłatwiejszych sportów wodnych. Jego nazwa pochodzi od słowa wake, fali pojawiającej się za motorówką, oraz od board, czyli deski. Dowiedz się, jak zacząć przygodę z coraz popularniejszym w Polsce wakeboardingiem.

Co to jest wakeboard?

Wake, nazywany młodszym bratem nart wodnych, polega na płynięciu na powierzchni wody na specjalnej desce i trzymaniu się przy tym liny połączonej z wyciągiem lub łodzią. Nie potrzeba wysokich fal, ten sport można uprawiać równie dobrze na morzu, jak i jeziorze. Dzięki temu jest też dobrą alternatywą dla kitesurfingu w bezwietrzne dni – deski wykorzystywane w obu przypadkach są identyczne, co pomaga przyszłym kitesurfingowcom oswoić się ze sprzętem.

Sprzęt do wakeboardingu

Do uprawiania wakeboardu potrzebna jest odpowiednio przystosowana motorówka – łodzie do tego przeznaczone mają specjalną budowę i są wyposażone w elementy, które poprawiają efektywność jazdy. Można też skorzystać z przystosowanych do tego sportu parków, czyli wakeparków. Do niezbędnych elementów wyposażenia każdego wakebordzisty zalicza się przede wszystkim deska o odpowiedniej konstrukcji. Wybieramy ją w zależności od tego, czy chcemy pływać za motorówką, czy też skorzystać z parku. W pierwszym przypadku deska powinna być twarda, tak by szybciej reagowała na zmiany położenia i umożliwiała wykonywanie tricków – skoków i akrobacji na desce. Deski przeznaczone do pływania w parku są zwykle mniej sztywne i przystosowane do pływania po przeszkodach. Do obu rodzajów desek przymocowane są śrubami buty, określane też często wiązaniami. Tak jak w przypadku snowboardu, buty pozwalają na kontrolę nad ustawieniem deski. Ich dobre dopasowanie to podstawa uprawiania wakeboardingu. Należy również pamiętać o zaopatrzeniu się w kamizelkę wypornościową, która utrzymuje wakebordzistę na powierzchni wody. Ostatnim najważniejszym elementem jest kask. Warto mieć świadomość, że wraz ze wzrostem prędkości, z którą płynie się na wakeboardzie, siła uderzenia w taflę staje się większa, więc w razie upadku może dojść do utraty przytomności. Poza tym istnieje ryzyko uderzenia w inne przeszkody, które znajdują się w parku. Nie musisz nabywać od razu całego sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyposażenia wakeparku. Jeśli jednak stwierdzisz, że to sport idealny dla Ciebie, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w zestaw dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb.

Gdzie na wakeboarding?

Powstaje coraz więcej miejsc przystosowanych do uprawiania wakeboardingu. Wyciągi wakeboardingowe pojawiły się między innymi w Ostórdzie, Augustowie, Sławutówku koło Pucka Lublinie, Bydgoszczy czy we Wrocławiu. Najdłuższy taki obiekt w Polsce, a także w Europie, znajduje się w Szczecinku i liczy sobie aż 1110 metrów długości. Ponadto istnieje wiele klubów, które zrzeszają miłośników wakeboardingu i popularyzują tę aktywność, a często także przeprowadzają szkolenia przygotowujące jej uprawiania.
W sezonie letnim wakeboarding to doskonała alternatywa dla miłośników snowbordu. Warto skorzystać z możliwości jeżdżenia na desce także o tej porze roku, zwłaszcza że w Polsce powstaje coraz więcej atrakcyjnych i przystosowanych do uprawiania tego sportu miejsc.

Koszule w kratę w sklepie Ozonee.pl